Köşe Koltuk Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köşe Koltuk Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlerde geçirilen zamanlarda koltuklar en fazla kullanılan mobilyalar olmaktadırlar. Bu kadar önemli olan koltukların seçilmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilerek eviniz için hem dekoratif hem de sizler için rahat ve kullanışlı koltuklara sahip olabilirsiniz.

Köşe koltuklar oldukça fazla tercih edilen koltuk takımları arasında bulunmaktadır. Bu nedenle oldukça farklı model, tarz, renk ve konfor seçeneklerinde köşe koltuk çeşitleri bulunmaktadır.

1. Boyut

Köşe koltuk takımı ve diğer mobilyalar alınırken alanın ölçülerine uygun boyutlarda olmaları oldukça önemlidir. Köşe koltuk takımları küçük alanlar için oldukça uygun mobilyalar olmakla birlikte geniş ölçülü köşe koltukları da bulunmaktadır. Önemli olan alana en uygun olan koltuğun seçilmesidir.

Koltuklar ve diğer mobilyalar seçilirken alanda bulunacak olan diğer mobilyalar da oldukça önemlidir. Eğer köşe koltuk takımlarıyla birlikte alanda yemek odası takımı, tv ünitesi, sehpa gibi mobilyalar da bulunacaksa koltuğun ve diğer mobilyaların boyut olarak birbirlerine uygun olması gereklidir. Yemek odası takımı büyük ölçülerdeyse ve alan yetersiz olduğu için köşe koltuk küçük boyutlarda seçilmesi gerekiyorsa görünüm ve kullanım açısından olumsuzluğa neden olacaktır. Hem dekorasyon hem de mobilyaların kullanımı açısından köşe koltuklarınızın hem odaya hem de diğer mobilyalara uyumlu olmasına dikkat edebilirsiniz.

2. Model

Evlerde dekorasyona en fazla önem verilen alanlardan biri salonlar ve oturma odalarıdır. Misafirlerin ağırlandığı, oldukça fazla zaman geçirilen, ailenin bir araya toplandığı salonlar ve oturma odaları dekorasyon açısından önemlidir.

Salon ve oturma odalarında dekorasyonun belirlenmesinde koltukların rolü oldukça önemlidir. İstediğiniz tarzda alanları oluşturmak için koltuk takımlarının tarzlarına ve dekorasyonlarına önem vermelisiniz. Eğer klasik tarzda bir oda hazırlamak istiyorsanız klasik köşe koltuk modelleri arasından sizin zevkinize uygun olan köşe koltuk takımını seçebilirsiniz.

3. Konfor

Köşe koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de konfordur. Konfor kişiden kişiye göre değişen bir kavram olduğu için, koltuğu kullanacak olan kişilerin hangi özelliklerdeki koltukta oturmaktan zevk aldığı önemlidir. Koltuğu kullanacak olan kişilerin konforuna uygun özelliklerin belirlenerek o özellikleri olan koltuklar alınmalıdır.

Koltuklar farklı oturum sertliğine göre üretilmektedirler. Kullanılan sünger ve dolgu malzemesine göre yumuşak, sert ve orta oturum özelliklerinde koltuklar bulunmaktadır. Bazı kişiler koltuğa gömülerek oturmak isteyebilir ve bu nedenle yumuşak oturumlu koltuklar konforlu gelebilir. Ancak bazı kişiler için yumuşak oturumlu koltuklar konforlu olmamaktadır. Köşe koltuklarda da oldukça geniş bir skalada oturum sertliğine göre model bulunmaktadır. Rahat bulduğunuz oturuma sahip köşe koltuğu alarak evde geçirdiğiniz zamanı kendiniz için en konforlu hale getirebilirsiniz.

4. Kalite

Köşe koltuk takımları ve tüm mobilyalar için kalite oldukça önemlidir. Köşe koltuk takımı alırken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus koltukların döşemesinde kullanılan kumaşların özellikleridir. Uygun olmayan özelliklerde koltuk alırsanız kısa sürede lekelenmeler oluşabilir ve aşınmalar meydana gelebilir. Koltuğunuzu kullandığınız süre boyunca ilk günkü görüntüsünü koruması için leke tutmayan, kolay temizlenebilen, aşınmayan, tüylenme yapmayan özelliklerde koltuk seçmelisiniz. Bazı kumaşlar tüylenme yapabildiği için hoş olmayan bir görünüm oluşumuna neden olabilir.

Koltukların iskelet kalitesi de oldukça önemlidir. Sağlam yapıda iskelete sahip koltukları tercih etmelisiniz.

Yaşam alanlarınıza uygun özelliklerde seçeceğiniz klasik köşe koltuk takım modelleri ile istediğiniz dekorasyona sahip alanlar oluşturabilirsiniz. Köşe koltuk takımı çeşitleri her bütçeye uygun olarak bulunduğu için bütçenize uygun köşe koltuk takımınızı kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Para Birimini Seç
EUREuro